YÜK HÜCRESİ NASIL ÇALIŞIR?

Posted by hastayatagi hastayatagi
Options
Load cell olarak bilinen yük hücresi çeşitleri birçok farklı kullanım alanına sahiptir. Kullanım alanlarına göre farklı çeşitleri ve özellikleri olsa da bütün çeşitler temelde aynı sisteme dayanır. Load cell ile yapılan ölçümlerden alınan sonuçları doğru okuyabilmek için yük hücresi nasıl çalışır sorusunun cevabını detaylı biçimde verebilmek gerekir. Basıncı elektrik ölçülerine dönüştürebilen load cell çeşitleri, ağırlık ölçümlerinde kısa sürede doğru ve güvenilir sonuçlar alınmasını sağlamaktadır.

Yük Hücresi Çalışma Prensibi Nedir?

Load cell çalışma prensibi temelde yerçekimi kanununa dayanır. Bilindiği gibi, nesnelerin yüzeye uyguladıkları basınç ölçüsü ağırlık olarak tanımlanmaktadır. Load cell temel olarak bu prensibe dayalı ölçümler yapar. Nesnelerin uyguladıkları basınç yük hücresi tarafından elektronik direnç değerine dönüştürülür ve bu değerler kilogram bazında ölçüler olarak gösterilir. Bu bakımdan yük hücreleri ile zemberekli terazi olarak bilinen ağırlık ölçüm cihazları benzerlik gösermektedir.
Wheatstone köprüsü olarak bilinen elektrik şeması yük hücresi çalışma prensibinin temelini oluşturur. Wheatstone köprüsü şemasında dört farklı devreden alınan ölçümler karşılaştırılarak bu ölçümlerin ortalaması alınmaktadır. Load cell, nesne basıncını direnç ölçülerine dönüştürür ve bu dönüşüm cihazın tabanında yer alan dört farklı devre sayesinde yapılır. Bu devrelerin sahip oldukları direnç değerleri ağırlık ölçülerine dönüştürülerek sonuçlar kısa sürede elde edilir.

Yük Hücresi Kullanım Alanları Nelerdir?

Load cell oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ev yaşantısında kullanılan ürünlerden sanayi tesislerinde tercih edilen ölçüm cihazlarına kadar oldukça geniş bir ürün skalası bulunmaktadır. Kullanım alanlarına ve bu alanlardaki ihtiyaçlara göre farklı ağırlık limitlerine ve özelliklere göre yük hücresi (load cell) çeşitleri bulmak mümkündür. Ürünler kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor olsa da çalışma prensipleri temel olarak aynı özelliklere sahiptir.
Load cell, oldukça basit ve anlaşılır bir sistemle çalışmaktadır. Tabana uygulanan yükün yarattığı basınç gerilim değerine dönüştürülür ve kg ölçüsü bazında gösterilir. Bazı yük hücresi çeşitleri sinyal dönüştürücüler ile diğer cihazlara entegre edilerek, ağırlık ölçülerine göre aksiyon alınmasına ve ölçülerin veri olarak kaydedilerek istatistik hâline dönüştürülmesine olanak sağlamaktadır.
Load Cell